Minęły już czasy, kiedy to do robót budowlanych wystarczały silne i zdrowe ręce, a także proste i nieskomplikowane narzędzia.
Dzisiaj przedstawiane są maszyny, które to z każdym kolejnym dniem są bardziej udoskonalane i bardziej wydajne. Możemy dostrzec je właściwie wszędzie: budowa autostrad, domów, ogromnych centrów handlowych, czy też środków transportu morskiego. Stają się one warunkiem koniecznym i niezbędnym do prawidłowego, a przede wszystkim szybkiego wykonania zleconej roboty. Żadna firma nie podejmie się wykonania zadania nie mając w swoich zasobach zestawu bardzo wielu różnorodnych maszyn.Oprócz tego sprężarki stosowane są w samochodach ciężarowych do napędzania pneumatycznych układów hamulcowych.
Służą tam do utrzymywania wysokiego ciśnienia umożliwiającego funkcjonowanie hamulców. Kolejnym miejscem związanym z motoryzacją gdzie wykorzystywane są sprężarki są warsztaty samochodowe.Koparki jednonaczyniowe można podzielić: ze względu na rozmiary wykonywanych prac minikoparki (do 0,16 m?) koparki małe (>0,16 do 0,50 m?) koparki średnie (>0,50 do 5 m?) koparki wielkie (>5 m?) ze względu na napęd osprzętu mechaniczne (linowe) hydrauliczne ze względu na źródło napędu parowe ? obecnie już historyczne spalinowe ? wyposażone w silnik spalinowy spalinowo-elektryczne ? napędzane silnikami elektrycznymi zasilanymi przez zespół prądotwórczy z silnikiem spalinowym umieszczony na koparce elektryczne ? zasilane silnikami elektrycznymi czerpiącymi energię z sieci energetycznej ze względu na sposób prowadzenia osprzętu roboczego: koparki przedsiębierne, określana również jako odsiębierne ? naczynie urabiające porusza się w ruchu roboczym po krzywej płaszczyźnie pionowej w kierunku od podstawy koparki koparki podsiębierne ? naczynie urabiające porusza się w ruchu roboczym po krzywej płaszczyźnie pionowej w kierunku do podstawy koparki ze względu na rodzaj osprzętu: łyżkowe ? narzędziem roboczym jest otwarte naczynie stalowe z krawędzią tnącą, wyposażone ewentualnie w klapę opróżniającą, umieszczone bezpośrednio na końcu ruchomego wysięgnika zgarniakowe, określane również jako zbierakowe strugowe ? wyposażone w wysuwny nóż odcinający grunt w formie strugi chwytakowe ? wyposażone w chwytak z osprzętem dźwigowym z osprzętem kafarowym z osprzętem ładowarkowym, określane jako koparkoładowarki z osprzętem specjalnym ze względu na rodzaj podwozia: samojezdne: gąsienicowe ? wyposażone w gąsienicowy układ bieżny kołowe, określane również jako oponowe ciągnikowe (przy wykorzystaniu podwozia ciągnika rolniczego samochodowe (zastosowanie podwozia samochodowego) kroczące szynowe ? określane również jako kolejowe pontonowe ? pływające zainstalowane na jednym lub na kilku pontonach ciągnione, jako osprzęt montowany na innych maszynach (bezpodwoziowe) ze względu na rodzaj nadwozia nieobrotowe ? nadwozie nie ma możliwości obrotu względem podwozia obrotowe ? nadwozie ma możliwość częściowego lub pełnego obrotu niepełnoobrotowe pełnoobrotowe ? możliwość obrotu nadwozia o dowolny kąt Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka_jednonaczyniowa.