Przyczyny ich powstawania są najróżniejsze.
Nie można jednak zapominać, że obok groźnych chorób prowadzących do powstawania żylaków na ich powstawanie ogromny wpływ wywiera brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Dlatego podjęcie wzmożonej aktywności fizycznej może skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków w młodym wieku.Natomiast podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej pomaga wspierać proces leczenia już powstałych żylaków.
Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie.
Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi i powoduje dalsze poszerzanie naczynia.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zastój żylny występujący podczas długiego stania (np. fryzjerzy, chirurdzy), zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (np. ciąża, podnoszenie ciężarów, zaparcia).Zapobieganie polega na noszeniu elastycznych pończoch, opasek, gimnastykowaniu kończyn.
Marsz i gimnastyka zapobiegają tworzeniu się żylaków poprzez ułatwienie odpływu krwi na skutek działania pompy mięśniowej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żylaki_kończyn_dolnych.